• 福田が決勝ゴール/ギリシャ2部[日刊スポーツ]
• イオニコス・福田が決勝ゴール 今季2点目[サンスポ]
• 福田が決勝ゴール[スポーツ報知]

• Ιωνικός-Ηλυσιακός 1-0[Club HP]
*イオニコスは2部リーグ第5節、ホームでのΗλυσιακός戦に1-0で勝利。前半30分?に福田選手の決めたスーパーゴールがそのまま決勝点となったと伝えているような....(´_`)? 福田選手は後半ロスタイムに交代しています。

Σε αγώνα για την 5η ημέρα του πρωταθλήματος της Β εθνικής κατηγορίας, που έγινε στο γήπεδο της Νεάπολης, ο Ιωνικός νίκησε 1-0 τον Ηλυσιακό, με γκολ που σημείωσε στο 30-ο λεπτό ο Κέντζι Φουκούντα.
--
Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε έναν μονόλογο του Ιωνικού, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέντζι Φουκούντα, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ, είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες (3΄ και 33΄) και μια ανατροπή στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ.
Πιο αναλυτικά ο «καμικάζι» του Ιωνικού σκόραρε στο 30-ο λεπτό, όταν ο πολύ καλός και σήμερα Τόνι Γκονζάλες, εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ δίνοντας πάσα στον Οικονόμου ο οποίος ελίχθηκε από αριστερά και σέντραρε συρτά πάνω στον Φουκούντα ο οποίος με έξοχο σουτ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα ο Φουκούντα μπήκε μόνος του μέσα στην περιοχή του Ντελακρουά και ενώ ήταν έτοιμος να σουτάρει έπεσε κάτω από μαρκάρισμα του Ομο αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ.