• イオニコス・福田、先発出場も前半で交代[サンスポ]
• 福田は前半で交代[スポーツ報知]

• 27-10-2008[Club HP]
*イオニコスはΓιάννινα戦で負傷した福田選手がMRI検査を受けると伝えているような....(´_`)? 膝を激しく捻った?ようですが大事に至らなければ良いですね。

Στα αγωνιστικά, ο προπονητής του Ιωνικού αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα, καθώς εναντίον του Πιερικού, στην Κατερίνη, δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Ουκάρ, που βρίσκεται στο τελικό στάδιο της αποθεραπείας του, αλλά και τον Οικονόμου, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ είναι αμφίβολη η συμμετοχή και των Φουκούντα και Μακόρ, οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών από το ματς με τα Γιάννινα.
--
Συγκεκριμένα, ο Γιαπωνέζος επιθετικός δέχθηκε μια κλωτσιά στο γόνατο και αυτός ήταν ο λόγος που αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Αισθάνεται έντονους πόνους και την Τετάρτη, αφού πρέπει να περάσουν 48 ώρες από τον τραυματισμό, θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος. Από την άλλη πλευρά παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και ο Μακόρ, που επίσης δέχθηκε κλωτσιά και μετά το τέλος του αγώνα κούτσαινε, αλλά η περίπτωσή του κρίνεται ως λιγότερο σοβαρή από αυτή του Φουκούντα.

• 26-10-2008[Club HP]
*イオニコスはリーグ7節、ホームでのΓιάννινα戦に1-1のドロー。後半52分?に退場者を出し数的不利になったチームですが何とか踏ん張ったようです。福田選手は先発しましたが前半だけで交代しています。
Ιωνικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Σε αγώνα για την 7η ημέρα του πρωταθλήματος της Β εθνικής κατηγορίας, που έγινε στο γήπεδο της Νεάπολης, ο Ιωνικός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο σκορ σε νεκρό χρόνο (στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου) με αυτογκόλ του Γκονζάλες, ενώ οι γηπεδούχοι που από το 52΄ έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη) του Οικονόμου, ισοφάρισαν στο 78΄ με φάουλ του Μακόρ.